Wierzytelność lepiej umorzyć, zanim się przedawni
Przedsiębiorca nie może sam umorzyć kontrahentowi należności. Nabywca towarów lub usług musi się na to zgodzić. Bez tego nie można zaliczyć kwoty, którą jest winien, do kosztów podatkowych
- W księgach rachunkowych naszej spółki z o.o. mamy kilka starych należności, za które nie możemy uzyskać zapłaty od dłużnika. Analiza jego sytuacji wskazuje, że nie ma szans na ich odzyskanie. Zamierzamy więc umorzyć te kwoty. Czy pozwoli to zaliczyć je do kosztów podatkowych i obniżyć w ten sposób podatek dochodowy od osób prawnych? – pyta czytelnik.
Niewiele firm nie ma żadnych kłopotów z odzyskaniem swoich należności. Warto więc pamiętać, że przedsiębiorca, który posiada nieuregulowane przez kontrahenta wierzytelności, może je umorzyć. Co prawda wtedy w praktyce nie ma już szans na odzyskanie pieniędzy, ale umorzenie pozwala obniżyć podlegający opodatkowaniu dochód.
Co prawda są też inne rozwiązania pozwalające osiągnąć podobny efekt (odpowiednie uprawdopodobnienie wierzytelności objętych odpisami aktualizującymi lub udowodnienie, w ściśle określony sposób, nieściągalności wierzytelności), ale często są trudniejsze do zastosowania w praktyce. Poza tym są to rozwiązania tymczasowe, a umorzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta