Tylko wypowiedzeniem zmienia się istotny warunek angażu
Szef nie może bez umowy pozbawić podwładnego gwarantowanego dotychczas przez firmę nawet ustnie czy zwyczajowo środka transportu, gdy ten kończy pracę o takiej porze, że trudno mu wrócić do domu
- Zakład pracuje także w systemie nocnym i dyżurowym. Dotychczas pozostający na stanowiskach do np. 2 czy 4 nad ranem byli odwożeni do domu na koszt firmy. Był to ważny element ich warunków pracy, choć nie określała go ani umowa o pracę, ani regulamin pracy. Wynikał jednak z wieloletniej praktyki stosowanej w tym zakładzie i w tej branży. Z powodu oszczędności firma zaostrza jednak zasady korzystania z taksówek dla takich pracowników, a ci nie mają własnych aut. Czy taką modyfikację podstaw zatrudnienia pracodawca powinien wprowadzić wypowiedzeniem zmieniającym? Jak załoga może bronić się przed pogorszonymi w ten sposób zasadami wykonywania zadań? – pyta czytelnik.
Choć co do zasady firma nie musi zapewniać podwładnym dojazdu do czy z pracy, bo nie ma takich przepisów, w tym wypadku transport był ważnym elementem realizacji zadań służbowych przez załogę.
Na podstawie kodeksowego działu dziesiątego pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie i ma w nim organizować pracę w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta