Jak rozliczyć nakłady na poszukiwanie gazu łupkowego
Gdy znaczne koszty działalności generowane są już na samym jej początku, a ewentualny przychód pojawia się dopiero po kilku latach prowadzenia inwestycji, powstaje strata, którą może być trudno uwzględnić w rozliczeniu podatkowym
Dlatego też przedsiębiorcy inwestujący w poszukiwanie gazu łupkowego powinni brać pod uwagę to, że brak właściwego ustrukturyzowania prowadzonego biznesu już na samym początku inwestycji – zwłaszcza w zakresie efektywnego ujęcia kosztów dla celów podatkowych – może oznaczać znaczne straty finansowe w przyszłości.
Mając na uwadze obowiązujące w Polsce przepisy, ograniczające rozliczanie strat podatkowych w czasie, zgodnie z którymi stratę podatkową można rozliczyć w okresie pięciu kolejnych lat, a wysokość obniżenia dochodu w danym roku nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty, niezwykle istotne jest właściwe określenie wyniku podatkowego, jaki spółka osiągnie w początkowych latach prowadzenia działalności. Zbyt wczesne wykazanie kosztów podatkowych może bowiem prowadzić do powstania straty, niemożliwej do rozliczenia w pięcioletnim okresie.
Ogólne zasady
Polskie ustawodawstwo (w odróżnieniu od rozwiązań stosowanych za granicą) nie przewiduje szczególnego ujęcia podatkowego kosztów działalności poszukiwawczo-wydobywczej. W związku z tym należy stosować zasady ogólne.
Skutki zaniechania inwestycji
Może się zdarzyć, że przychód ze sprzedaży gazu nigdy nie wystąpi, ponieważ w wyniku prowadzonych prac poszukiwawczych nie odnaleziono gazu w ogóle, bądź jego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta