Zmiana angażu czy etatu bez znaczenia
Nie trzeba analizować, czy podstawą zatrudnienia pracownika była ta sama umowa o pracę ani czy w trakcie ostatniego roku zmienił się wymiar jego czasu pracy. Konieczne jest natomiast sprawdzenie, czy w zatrudnieniu nie wystąpiła przerwa
Ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, należy brać pod uwagę wynagrodzenie, które osiągnął u tego płatnika składek, który udzielił mu tego urlopu.
Jeśli cały zakład pracy lub jego część przeszła na innego pracodawcę w trybie określonym w art. 231 kodeksu pracy, to trzeba uwzględniać zarówno pensję uzyskaną u poprzedniego, jak i u aktualnego płatnika składek.
Jeśli w okresie ostatnich 12 miesięcy zatrudniony pracował w tym samym zakładzie na podstawie kilku umów o pracę następujących bezpośrednio po sobie, to wynagrodzenie z tych umów trzeba sumować.
Uwaga! Przy obliczaniu zasiłków jako przerwy w ubezpieczeniu nie traktuje się tej przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy. Nie wiadomo jednak, czy można to odnieść do zasad ustalania podstawy składek z wychowawczego. ZUS nie odniósł się do takich przerw w swoich ostatnich wyjaśnieniach.
Uzupełnić usprawiedliwione
Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie ma stanowić podstawę do ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia, to trzeba:
- wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
- przyjąć – po uzupełnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta