Czy urządzenia techniczne to budowle
Podatek od nieruchomości należy się od całej wartości np. baterii koksownicznej, bądź elektrowni wiatrowej, czy tylko od ich części budowlanych? Od lat toczą się o to spory pomiędzy przedsiębiorcami i gminnym fiskusem
Dotyczą one opodatkowania złożonych technologicznie i zarazem kosztownych urządzeń, posiadających jedynie elementy budowlane (także np. stacji gazowych, czy instalacji dopalaczy termicznych).
Posiłkując się pojęciem „całości techniczno-użytkowej” organy podatkowe niejednokrotnie uznają, że do opodatkowania należy wykazać całkowitą wartość tego typu urządzeń. Orzecznictwo sądów administracyjnych daje podatnikom nadzieję na oszczędności na tym polu, ale nie jest, niestety, jednolite.
Co wynika z przepisów
Z definicji zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) oraz w ustawie – Prawo budowlane (dalej upb) >patrz ramka wynika, że urządzenia techniczne mogą podlegać podatkowi od nieruchomości jako budowle w trzech przypadkach, tj. gdy:
- są wolno stojące (czyli – zgodnie z wykładnią językową – nie są połączone z innymi obiektami budowlanymi),
- posiadają części budowlane lub fundamenty (opodatkowaniu powinny wówczas podlegać wyłącznie te części) lub
- można je uznać za urządzenia budowlane.
Ta na pozór prosta zasada od lat wywołuje wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak również wśród organów podatkowych, które jednak w większości interpretują ją, stosując profiskalną wykładnię przepisów.
Co to jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta