Uprawnienia do badania efektywności energetycznej pomogą założyć firmę
Niedopełnienie obowiązków z zakresu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością oznacza koniec kariery audytora
Ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej (dalej: ustawa) stworzyła nowy zawód – audytora efektywności energetycznej. Chodziło o podjęcie kolejnych działań zmierzających do maksymalizacji oszczędności energii. Wiąże się to oczywiście z polityką Unii Europejskiej. Skoro mamy ograniczać emisję dwutlenku węgla, ważne jest, aby poszczególne budynki mogły bezpiecznie funkcjonować, gdy ogrzewane są jak najmniejszą ilością energii.
W warunkach polskich jest to szczególnie istotne, gdyż zdecydowana większość naszej energii produkowana jest z tzw. brudnych paliw. Tym samym konieczne jest podejmowanie działań, których celem jest maksymalne ograniczenie zużycia energii. Po pierwsze, wynika to ze zobowiązań związanych z prawem wspólnotowym. Po drugie, gospodarka ma w tym ewidentny interes ekonomiczny.
Ustawa obowiązuje stosunkowo krótko, zresztą nie wszystkie jej artykuły już weszły w życie. Nie wydano także wszystkich aktów wykonawczych. Niemniej jednak wykonywanie audytów efektywności energetycznej będzie ustawowym obowiązkiem określonych podmiotów. Stworzony został naturalny i stabilny rynek. Dlatego warto rozważyć rozpoczęcie działalności w obszarze audytów efektywności energetycznych.
Co w dokumencie
Audytor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta