Jaką rekompensatę może zapłacić przedsiębiorca przesyłowy
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, która jest parcelą budowlaną, będzie wyższe niż w przypadku wykorzystywania działki rolnej
Popularnym tematem w środkach masowego przekazu jest możliwość dochodzenia roszczeń związanych z usytuowanymi na nieruchomościach urządzeniami infrastruktury przesyłowej.
Na forach internetowych i blogach zarówno kancelarie, jak inne podmioty zajmujące się szeroko rozumianymi usługami prawniczymi snują przed właścicielami nieruchomości perspektywy bajońskich sum możliwych do uzyskania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorców przesyłowych.
Należy jednak zauważyć, że wizja sytuacji, w której przedsiębiorca przesyłowy będzie zmuszony wypłacić wielomilionową rekompensatę za usytuowanie na czyjejś nieruchomości słupów i linii elektroenergetycznych czy gazociągu, znacząco odbiega od rzeczywistości.
Właściciele nieruchomości swoje roszczenia słusznie wywodzą z pogwałcenia ich prawa własności. W poprzednim systemie ustrojowym bowiem nikogo nie pytano o zgodę na usytuowanie na nieruchomości infrastruktury przesyłowej ani też nie dbano o zapewnienie jakiegokolwiek tytułu prawnego dla podmiotu tą infrastrukturą zarządzającego.
Skutkiem takich działań jest brak uregulowania prawnego dla tysięcy, a nawet milionów nieruchomości, na których stoją urządzenia służące do przesyłania gazu, energii elektrycznej czy ropy naftowej.
Jaka podstawa
Podstawą do dochodzenia roszczeń przez właścicieli nieruchomości jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta