Ciąża wyklucza rozstanie z pracownicą
Aby ocenić skuteczność porozumienia o rozwiązaniu angażu zawartego z kobietą w odmiennym stanie, trzeba ustalić, czy w momencie składania oświadczenia woli wiedziała o tym, że spodziewa się dziecka
Na podstawie art. 177 § 1 kodeksu pracy, szef nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na to. Zdarza się jednak tak, że w chwili rozwiązania umowy podwładna nie wie jeszcze o tym, że będzie miała potomstwo.
Jeśli przekaże informację o ciąży, jednostronne oświadczenie woli pracodawcy o rozstaniu jest bezskuteczne. W takiej sytuacji przełożeni najczęściej wycofują deklarację zwolnienia, gdyż w potencjalnym sporze mają niewielkie szanse na sukces.
W innej sytuacji są przełożeni, którzy rozwiązali angaż z kobietą w ciąży za porozumieniem stron. Najczęściej dzieje się tak, gdy kobieta nie ma świadomości, że jest przy nadziei.
Przykład
Pani Monika miała umowę na czas nieokreślony. Pracodawca nie był zadowolony z jej pracy, ale nie istniały przyczyny, które pozwalałyby rozwiązać angaż. Dlatego zaproponował jej rozstanie za porozumieniem stron i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta