Zawsze można ścigać zbrodnię katyńską
Strasburg przesądził najważniejsze: zbrodnia katyńska się nie przedawnia, a bliscy ofiar będą walczyć dalej
Jakie znaczenie ma stwierdzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że masowy mord na polskich więźniach można traktować jako zbrodnię wojenną?
Roman Nowosielski: Znaczenie tego ustalenia jest ogromne, choćby dla odparcia twierdzeń strony rosyjskiej, że żaden trybunał międzynarodowy do tej pory tak się nie wypowiadał o mordzie katyńskim. Bliscy zamordowanych, żądający przeprowadzenia skutecznego śledztwa na terenie Rosji, będą mogli powołać się na ustalenie Strasburga w zakresie kwalifikacji prawnej mordu. Co więcej, Federacja Rosyjska będzie musiała się liczyć z tym, że nie tylko na jej obszarze, ale także w innych państwach, np. w Polsce, będzie możliwe prowadzenie śledztwa za czyny nieulegające przedawnieniu. Bez takiej kwalifikacji władze rosyjskie mogłyby legalnie zadecydować o zniszczeniu akt tej sprawy. Uznanie, że osoby te utraciły życie na skutek zbrodni wojennej, rodzi też dla ich bliskich wynikające z prawa międzynarodowego uprawnienia dotyczące m.in. ochrony pamięci.
Trybunał orzekł jednak, że nie ma kompetencji do rozpoznania zarzutu naruszenia przez Rosję art. 2 konwencji praw człowieka, czyli obowiązku podjęcia konkretnych działań w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta