Statutowy bryk
O czym każdy spółdzielca wiedzieć powinien
Statutowy bryk
Wiktor E. Łyszczak
W poprzedniej "Rzeczpospolitej" opublikowaliśmy pierwszą część tego tekstu, dzisiaj -- dokończenie. Oba są całością.
W zasadzie jednoosobowy zarząd w spółdzielczości mieszkaniowej się nie przyjął. Art. 49 § 1 zaleca, aby w statucie znalazły się ustalenia co do wymagań, jakie powinna spełniać osoba wchodząca w skład zarządu "lub prezes w zarządzie jednoosobowym". Skoro spółdzielnia może ustalać statutowe wymogi, należy je wykorzystać, w szczególności gdy powierza się komuś stanowisko prezesa zarządu jednoosobowego. O kompetencjach jednoosobowego zarządu mówi art. 49 § 5 pr. spółdz.
Zakaz konkurencji (przede wszystkim konsekwencje naruszenia tego zakazu) dotyczy zarówno członków zarządu, jak i rady nadzorczej. Jeżeli chodzi o członków zarządu, to mogą być zawieszeni (art. 50) , a statut może upoważnić do zawieszenia przez radę nadzorczą członków zarządu wybranych przez walne zgromadzenie.
Pełnomocnik i zebranie grupy
Wiele nieporozumień dotyczy ustanawiania pełnomocników. Pełnomocnictwo może mieć treść wyrażoną w dyspozycji art. 55 § 1. Nie dotyczy to np. pełnomocników procesowych, gdyż tylko nazwa jest taka sama, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta