Zabójcze skutki schludności
Zabójcze skutki schludności
Tropikalne wyspy, laguny, atole zyskały opinię rajskich krain, jeśli nawet nie w sensie społecznym, to przynajmniej przyrodniczym. Jednak bywa, że pozory mylą, niech o tym świadczy przykład Nowej Kaledonii, terytorium francuskiego, leżącej na południowym Pacyfiku, na wschód od Australii. W tej rajskiej krainie stwierdzono dziwnie wysoki wskaźnik zachorowań na raka opłucnej, nie mający nic wspólnego z próbnymi wybuchami atomowymi. Ponieważ głównym bogactwem tej krainy jest nikiel, przeprowadzono badania mające na celu ustalenie, w którym momencie przemysłowej obróbki tego metalu dochodzi do skażenia ludzkiego organizmu, jeżeli w ogóle dochodzi. Wydawało się oczywiste, że winowajcą jest właśnie nikiel. W rezultacie okazało się, że nie wolno z góry ferować wyroku, przed przeprowadzeniem rzetelnej rozprawy; nikiel okazał się bogu ducha winny.
Etnografia
Populacja Nowej Kaledonii stanowi urozmaiconą mozaikę etniczną: 45 proc. to melanezyjscy Kanakowie, 35 proc. -- Europejczycy, 20 proc. rozmaici przybysze -- Polinezyjczycy, Wietnamczycy itp. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta