Nowy smaczny świat
Ekolodzy bojkotują wprowadzenie żywności biotechnologicznej, ale uczeni przekonują, że jest ona bezpieczna dla zdrowia
Nowy smaczny świat
Przeciwnicy wykorzystania inżynierii genetycznej ogłosili międzynarodowy bojkot produktów spożywczych, jakie mogą być wytwarzane z użyciem zmienionych genetycznie surowców, jak soja, kukurydza czy pomidory. Akcja protestacyjna zbiegła się z pierwszym oficjalnym transportem do Niemiec soi z USA, w którym znalazły się też warzywa z DNA poprawionym przez biotechnologów. Produkty takie już są dostępne za oceanem, teraz mają trafić do Europy, atakże do Polski.
Organizacja ekologiczna Greenpeace od dawna zapowiadała bojkot tych produktów, ostrzegając przed kolejnym zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Jak twierdzą jej eksperci, tym razem po pestycydach i promieniowaniu radiacyjnym ludzkości zagraża "skażenie genetyczne". Może nawet jeszcze groźniejsze, bo manipulując genami człowiek na dobre zaczął bawić się w Pana Boga. Oczywiście, innego zdania są biotechnolodzy i producenci żywności. Uważają oni, że od inżynierii genetycznej, tak jak w przeszłości od chemizacji rolnictwa, nie ma odwrotu.
Jadłospis Frankensteina
Władze medyczne uspokajają, że nie ma też zagrożenia dla zdrowia. Produkty tego typu nie wymagają stosowania specjalnych oznaczeń na opakowaniach. Na ten temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta