Niemiecko-polskie spory nie tylko o Gliwice
Fabryka Opla to nie pierwszy przypadek rozbieżności interesów
Decyzja koncernu General Motors o produkcji najnowszego modelu Opla – Astry V – w polskich Gliwicach, a nie w niemieckim Bochum, poróżniła Niemców i Polaków.
14 mld euro otrzyma Polska z budżetu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2007 – 2013. Niemcy dostaną 9 mld euro
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy polskie i niemieckie interesy gospodarcze nie są ze sobą zbieżne. W 2009 r. rząd niemiecki nalegał na sprzedanie Opla kanadyjsko-rosyjskiemu konsorcjum Magna Sbierbank, które obiecało utrzymanie wszystkich fabryk w Niemczech kosztem fabryki w Gliwicach. Ostatecznie GM nie sprzedał wtedy Opla, czego teraz żałuje. Niemcy nie ukrywali rozgoryczenia.
Weto dla kabanosów
Niektóre polsko-niemieckie napięcia na tle gospodarczym trwają od lat i nadal pozostają nierozwiązane.
Polska i Niemcy spierają się o kształt unijnej polityki rolnej. – Kością niezgody jest wysokość dopłat rolniczych. Polski rolnik otrzymuje z unijnego budżetu corocznie ok. 200 euro na hektar, niemiecki ponad 300 euro. Dlatego rząd niemiecki jest niechętny głębszym reformom i wyrównywaniu zróżnicowanych stawek płatności – mówi Michał Marciniak, ekspert Instytutu Obywatelskiego. Polska stoi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta