Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pracownik nie zgadza się na obniżkę pensji i gorsze stanowisko

15 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Podwładny może odwołać się od wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli sąd uwzględni jego argumenty, przywróci mu wcześniejsze zasady zatrudnienia lub przyzna odszkodowanie

Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne wtedy, gdy modyfikacja dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla zatrudnionego.

Szybka decyzja

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Ma to także istotne znaczenie, jeśli chodzi o złożenie odwołania od wymówienia do sądu pracy. Oznacza bowiem, że pracownikowi przysługuje prawo wniesienia go w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma wypowiadającego jego warunki pracy lub płacy (art. 264 § 1 k.p.).

To stosunkowo krótki czas, a jego przekroczenie powoduje poważne skutki. Ma to jednak zmusić pracownika do podjęcia szybkiej decyzji i określenia, czy ma roszczenia wobec pracodawcy zmieniającego jego warunki umowy o pracę. Tego tempa wymaga zarówno interes pracownika, jak i pracodawcy. Dzięki temu mija stan niepewności w stosunkach pracy.

Jeśli pracownik nie zachowa terminu na wniesienie odwołania, sąd oddala jego powództwo. I to bez względu na to, czy wypowiedzenie zmieniające było zgodne z prawem lub uzasadnione....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9258

Wydanie: 9258

Spis treści
Zamów abonament