Więcej biurokracji przy zbiegu roszczeń
Gdy do płacy zatrudnionego roszczą sobie pretensje przynajmniej dwa organy egzekucyjne, pracodawcę czeka jeszcze więcej papierkowej roboty
O powstałym zbiegu egzekucji musi bowiem zawiadomić oba organy, a przy konkurencji tych samych rodzajowo postępowań wskazać właściwy do łącznego prowadzenia obu egzekucji.
Dwaj komornicy lub organy
Eliminacja zbiegu minimum dwóch egzekucji sądowych bądź przynajmniej dwóch egzekucji administracyjnych do jednego wynagrodzenia za pracę następuje bez wydawania orzeczenia przez sąd czy postanowienia przez któregoś z komorników (art. 7731 k.p.c.).
Pracodawca musi pisemnie poinformować oba rywalizujące organy egzekucyjne o zaistniałym zbiegu w ciągu siedmiu dni od jego powstania. W piśmie w szczególności wskazuje:
- przeszkodę w wypłacie wynagrodzenia i jego rodzaju,
- czy inne osoby roszczą sobie prawa do niego,
- czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
- czy i o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
Pracodawca ma też obowiązek poinformować komorników o zmianie tych okoliczności. Ponadto sam weryfikuje, który organ egzekucyjny jest właściwy w danym zbiegu egzekucji. Właściwy organ egzekucyjny do łącznego kierowania obu konkurującymi postępowaniami wskazuje w piśmie o zbiegu egzekucji.
Wybierając, który komornik jest właściwy do dalszego łącznego zawiadywania zbiegającymi się egzekucjami sądowymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta