Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrąceń nie przerywa ani śmierć pracownika, ani koniec zatrudnienia

15 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Mimo rozwiązania stosunku pracy czy zgonu zatrudnionego z kwot wypłacanych jemu bądź jego bliskim zakład pobiera żądane sumy na ogólnych zasadach

Ustanie zatrudnienia i śmierć nie przeszkadzają w przeprowadzaniu egzekucji z pensji. Postępowanie trwa nadal do czasu pisemnego odwołania zajęcia przez organ egzekucyjny.

Po współpracy i...

Po zakończeniu stosunku pracy zajęcie wynagrodzenia wciąż obowiązuje, nawet jeśli były pracownik znalazł nowe zatrudnienie (art. 884 § 1 k.p.c., art. 72 § 2 upea, wyroki SN: z 12 maja 2005 r., I PK 248/04 i 14 października 1997 r., I PKN  319/97).

Ostatni pracodawca musi odnotować w ust. 5 świadectwa pracy „informacje o zajęciu wynagrodzenia”: komornika/organ egzekucyjny, sygnaturę sprawy egzekucyjnej i wysokość potrąconych już kwot z jej tytułu. Znając nowego pracodawcę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9258

Wydanie: 9258

Spis treści
Zamów abonament