Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakład funkcjonuje od 8 do 16, ale kilka osób pracuje od 7 do 15

02 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Monika Wacikowska
źródło: Rzeczpospolita

Podwładny może wykonywać swoje obowiązki w innych godzinach niż jego koledzy z działu czy cała firma. Przyjęcie indywidualnego czasu pracy nie wymaga wprowadzenia żadnych postanowień do wiążącego strony angażu

Rozkład czasu pracy, czyli dni lub godziny pracy zatrudnionych w firmie, wynika z regulaminu pracy lub układu zbiorowego pracy (uzp), a jeśli pracodawca nie musi tworzyć regulaminu i nie jest objęty uzp – z obwieszczenia.

Rozkłady czasu pracy, tak jak i systemy czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe, wolno różnicować dla pewnych grup. Oznacza to, że cała firma nie musi pracować w takim samym rozkładzie. Dopuszczalne jest, aby były one odmienne dla różnych działów czy nawet stanowisk.

Przykład

Firma audytorska przyjęła w regulaminie pracy postanowienie, zgodnie z którym zatrudnieni w dziale personalnym wykonują swoje obowiązki od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

Zatrudnieni zaś w dziale obsługi klienta wykonują swoje zadania na dwóch zmianach – od poniedziałku do soboty zgodnie z tworzonymi dla nich harmonogramami czasu pracy. Zmiana pierwsza przypada od 8 do 16, a druga od 12 do 20.

Uwaga! Nie wolno mylić rozkładu czasu pracy z harmonogramem czasu pracy. Rozkład, skoro wynika z regulaminu pracy lub uzp czy z obwieszczenia, wskazuje stałe zasady organizowania czasu pracy załogi – dni lub godziny. Harmonogram zaś ustala konkretne dni i godziny wykonywania pracy poszczególnym osobom lub grupom pracowniczym według zasad wynikających z rozkładu czasu pracy.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9272

Wydanie: 9272

Spis treści
Zamów abonament