Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić, gdy przedsiębiorca podczas realizacji inwestycji zmienia plany

02 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

PRAWO ADMINISTRACYJNE | W trakcie budowy zdarza się, że inwestor decyduje się np. dobudować piętro lub też chce z niego zrezygnować. Prawo pozwala na tego typu przeróbki, trzeba jednak spełnić pewne warunki

Zmiany w projekcie budowlanym są oczywiście dopuszczalne. To jednak jakiego rodzaju formalności trzeba dopełnić (i czy w ogóle są one potrzebne) zależy od tego, czy zmiany mają charakter istotnego odstąpienia lub nie.

Co to takiego istotne odstąpienie

Uwaga! Bardzo często odstąpienie myli się z odstępstwem. Tego ostatniego dotyczy art. 9 prawa budowlanego, zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Natomiast o odstąpieniach mówi art. 36a  prawa budowlanego.

Prawo budowlane nie zawiera jednoznacznych przepisów dotyczących odstąpień. Przede wszystkim dużo problemów sprawia ustalenie, jakie odstąpienie jest istotne a jakie nie > patrz ramka.

Skąd wiadomo, czy dane odstąpienie jest istotne? Powinien to stwierdzić projektant, czyli autor projektu budowlanego. Konkretnie powinien on dokonać kwalifikacji planowanego odstępstwa. Kwalifikacja projektanta wiąże inwestora, ale już nie starostę lub powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Jeżeli inwestor dokona istotnych przeróbek, czyli tych które znajdują się na liście, powinien wstrzymać prace budowlane, gdyż są one niezgodne z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Musi wówczas złożyć wniosek do starosty o zmianę pozwolenia na budowę. I jest niezmiernie ważne, żeby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9272

Wydanie: 9272

Spis treści
Zamów abonament