Za umyślne doprowadzenie firmy do bankructwa można słono zapłacić
Przenoszenie majątku na inny podmiot tylko po to, żeby wierzyciele nie mogli zaspokoić swoich roszczeń, jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności
Jednym z podstawowych obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą, a także zajmujących się prowadzeniem spraw spółek, jest bieżące regulowanie zobowiązań względem instytucji publicznych takich jak np. ZUS czy fiskus, a także wobec swoich kontrahentów.
Niewywiązywanie się z tego obowiązku może skutkować nie tylko odpowiedzialnością cywilnoprawną i koniecznością uregulowania zaległych zobowiązań wraz z odsetkami, ale również odpowiedzialnością karną.
Prawo karne chroni bowiem także gospodarcze interesy wierzycieli przed oszukańczymi lub oczywiście niesłusznymi gospodarczo działaniami sprawcy, które mają na celu pokrzywdzenie wierzycieli.
Nieregulowanie zobowiązań
Jednym z przepisów, którego przedmiotem ochrony jest gospodarczy interes wierzyciela, jest art. 301 kodeksu karnego. Zgodnie z § 2 tego przepisu, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Przez upadłość należy rozumieć sytuację prawną dłużnika, która spowodowana jest wydaniem przez sąd postanowienia o jego upadłości, na podstawie stosownych przepisów prawa upadłościowego.
Znamię przestępstwa polegające na doprowadzeniu do upadłości zostaje zrealizowane, gdy dłużnik doprowadza do stanu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta