Czy rękojmia obowiązuje na rynku wtórnym
Jeśli kupujesz nowe mieszkanie, ale na rynku wtórnym, nie zawsze będziesz mógł skorzystać z rękojmi. Dlaczego?
Czytelniczka kupiła nowe mieszkanie, ale na rynku wtórnym. Jest jeszcze objęte rękojmią. W jej ramach chce usunąć usterki w mieszkaniu. Czy ma do tego prawo?
Renata Robaszewska: Niestety, kolejny nabywca mieszkania nie może żądać usunięcia wad przez dewelopera, nawet w przypadku jego ewidentnej winy. Uprawnienia z tytułu rękojmi deweloperskiej są bowiem elementem stosunku prawnego łączącego wyłącznie dewelopera z pierwszym nabywcą. Dlatego też sprzedaż mieszkania nie powoduje automatycznego przejścia na kolejnego nabywcę uprawnień wynikających z rękojmi za wady fizyczne. Zgodnie z przepisami, jeżeli mieszkanie zostało odsprzedane na rynku wtórnym, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu wystąpienia wad lokalu jedynie od poprzedniego właściciela. Ten z kolei ma prawo wystąpić z roszczeniami do dewelopera. Dlatego też nabywca mieszkania na rynku wtórnym powinien dopilnować, aby przenieść na siebie uprawnienia z tytułu rękojmi przysługujące poprzedniemu właścicielowi.
Co powinno być w umowie kupna-sprzedaży mieszkania, aby deweloper nie mógł drugiemu właścicielowi lokalu, z którym nie ma umowy, odmówić prawa skorzystania z rękojmi?
Aby zapewnić sobie prawo skorzystania z rękojmi deweloperskiej za wady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta