V-4, czyli znak jakości
Jestem za rozszerzeniem Grupy Wyszehradzkiej. Nie mamy jednak jednomyślności w tej sprawie wśród członków założycieli – mówi szef polskiej dyplomacji Igorowi Janke
Radosław Sikorski
Rz: Czy uważa pan, że państwa Europy Środkowej mają wpływ w Unii proporcjonalny do swojego potencjału?
Ten region Europy pierwszy raz od stuleci nie jest zdominowany przez zewnętrzne mocarstwa. I po raz pierwszy ugruntowuje swoją pozycję w polityce europejskiej. Ma pewną wspólną wrażliwość historyczną, ale także wiele wspólnych interesów. Takich jak utrzymanie NATO jako sojuszu wojskowego, jak utrzymanie przez jeszcze dekadę ambitnej polityki spójności UE, jak lepsza reprezentacja naszego regionu w Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie utrzymuje się nadreprezentacja Europy Zachodniej.Rozpoczynające się nasze roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej oznacza także spotkania w formule Grupa Wyszehradzka Plus.
Plus inne państwa regionu?
Tak. Spotykamy się w formule plus Rumunia i Bułgaria, ale także Grupa Wyszehradzka plus Partnerstwo Wschodnie, V-4 plus państwa bałtyckie, V-4 plus Bałkany. To giętka formuła.
Jaka ma być Grupa Wyszehradzka po tym roku?
Mamy wspólny interes w uzyskaniu efektywnego budżetu Unii Europejskiej. Tak, aby na dotychczasowym sukcesie Polski i Słowacji, mogły skorzystać także kraje, które potrzebują wzrostu. A spójność, czyli inwestycje w infrastrukturę, to bardziej prowzrostowa polityka niż niektóre inne proponowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta