Europa, a nie Grecja, jest problemem
Europa dwóch prędkości coraz bardziej staje się faktem. Nie powinniśmy z tego powodu załamywać rąk, to proces naturalny – pisze przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, partner PWC
Kolejny szczyt w kierunku dalszej integracji. Widać dość wyraźnie, w którą stronę zmierza Europa. Obserwujemy bowiem kolejne fazy integracji w ramach strefy euro i Europa dwóch prędkości coraz bardziej staje się faktem. Co więcej, integracja jest coraz ściślejsza i w tym sensie Europa nam się znów oddala.
Nie powinniśmy z tego powodu załamywać rąk, jest to proces naturalny. Ważne, aby trzymać cały czas nogę w drzwiach, aby móc szybko do tego klubu dołączyć. Pod warunkiem, że klub ten będzie zwarty i wyciągnie wnioski z przeszłości. A tu na razie jednak nie widać spójnej strategii działania. Nie można oprzeć się wrażeniu, że Włochy i Francja próbują wymusić na Niemcach emisję euroobligacji, wykorzystując do tego presję rynkową.
Stąd m.in. zapowiedzi prezydenta Francji, który na ostatnim szczycie G20 podkreślał, że problemy członków UE muszą być rozwiązywane wyłącznie przez instytucje europejskie, bez pomocy międzynarodowych ciał takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tego typu deklaracje zamiast problemy rozwiązywać, powiększają je. Oderwane są bowiem od realiów dzisiejszego świata.
Euroobligacje nie sprawią cudów
Po pierwsze Europy nie stać na finansowanie Włoch, które niestety są pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta