Jedynie odwołujący się od decyzji może liczyć na uzyskanie korzyści
Wykonawca, który nie złożył odwołania, powinien się liczyć z tym, że czynność ponownego badania i oceny ofert odbędzie się bez jego udziału
Przedsiębiorca, który nie złożył odwołania w postępowaniu, a jest w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej co odwołujący, nie może skorzystać z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej zasądzonego na korzyść odwołującego, nawet jeśli dotyczy to tego samego postępowania, a jego sytuacja jest analogiczna do tej, w której znajduje się odwołujący.
Zdarza się, że wykonawcy zostają odrzuceni z postępowania na tej samej podstawie. Z różnych względów odwołanie od decyzji zamawiającego składają niektórzy wykonawcy lub też tylko jeden z nich. Może być to związane z opłatami, na które małe firmy nie mogą sobie pozwolić.
Ustawa – Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (dalej: ustawa pzp) nie stanowi wprost, jak w takiej sytuacji ma postąpić zamawiający. Nie ma też aktów wykonawczych, które by rozstrzygały, czy wyroki Krajowej Izby Odwoławczej mają być stosowane do wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu, czy też tylko do tych, którzy są uczestnikami postępowania odwoławczego.
Niemniej jednak, co do zasady odwołujący reprezentuje tylko swoje interesy w postępowaniu. KIO stoi na stanowisku, że „podmioty, których oferty zamawiający odrzucił, a które tej czynności nie zakwestionowały przez wniesienie odwołania, zrezygnowały z ubiegania się o udzielenie zamówienia i utraciły status wykonawcy. Zamawiający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta