Do kiedy fiskus może ściągać ukrywane przed nim dochody
Przy postępowaniach dotyczących nieujawnionych źródeł przychodów bardzo istotny jest moment wydania decyzji przez organ podatkowy pierwszej instancji. Wcześniej nie może on bowiem zawiesić lub przerwać biegu przedawnienia
W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na wszczynane przez organy podatkowe postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu. Związane jest to przede wszystkim z wysoką stawką podatku, którą wymierza się podatnikom zatajającym swoje przychody.
Wynosi ona bowiem 75 proc. udowodnionej nadwyżki wydatków nad zgromadzonym majątkiem. Do tego dochodzić może również odpowiedzialność karna – grzywna wymierzona przez sąd może być równie dotkliwa dla sprawców.
Postępowanie z urzędu
Organy podatkowe mają pięć lat na wydanie decyzji wobec podatników ukrywających swoje dochody. Postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu wszczyna się z urzędu np. po przeanalizowaniu danych z komputerowego systemu POLTAX lub pozyskaniu informacji na podstawie donosu.
W zależności od wielkości potencjalnego uszczuplenia należności publicznoprawnej sprawę prowadzi właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego bądź też dyrektor urzędu kontroli skarbowej. Procedura, w zależności od organu je prowadzącego, rozpoczyna się od kontroli podatkowej bądź skarbowej. Podatnikowi przedstawiana jest, w oparciu o art. 285a § 3 ordynacji podatkowej (dalej op), do wypełnienia ankieta dotycząca jego stanu majątkowego na określony dzień. Wypełnienie tego formularza zależy od zgody podatnika i nie jest obowiązkowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta