Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca na chorobowym pozbawi zasiłku

02 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Podpisanie faktur, sprawdzenie korespondencji, zatrudnienie pracownika, zdawkowa wymiana zdań w siedzibie firmy – trzeba uważać, na jaką aktywność może sobie pozwolić niedomagający na zdrowiu przedsiębiorca czy podwładny

Kilka podpisów złożonych na  firmowych dokumentach może niedysponowanego biznesmena pozbawić zasiłku chorobowego. Zatrudnienie kogoś na  czas niedyspozycji też grozi utratą świadczenia dla zaradnego przedsiębiorcy. Jaką swobodę ma ubezpieczony na zwolnieniu lekarskim w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Stop aktywności

Art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) stanowi, że zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu w  trzech przypadkach, gdy:

- wykonuje on pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy,

- wykorzystuje zwolnienie w  sposób niezgodny z jego celem,

- zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy zostało sfałszowane.

Wykonywanie pracy zarobkowej to samodzielna przesłanka skutkująca pozbawieniem prawa do zasiłku chorobowego.

Do utraty chorobowych pieniędzy wystarczy więc, że w czasie orzeczonej niezdolności do  pracy ubezpieczony wykonuje „pracę zarobkową”. Nie chodzi tutaj o samo wykonywanie pracy podporządkowanej czy zależności służbowej, co jest charakterystyczne dla stosunku pracy.

Zakazana jest odpłatna „praca” w potocznym tego słowa znaczeniu. Podstawy prawne jej wykonywania nie mają więc w tym wypadku żadnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9299

Wydanie: 9299

Spis treści
Zamów abonament