Gwarant spełni świadczenie albo zapłaci odszkodowanie
Dobrym sposobem zabezpieczenia przez przedsiębiorcę własnych interesów jest umowa gwarancyjna
Każdy przedsiębiorca, zawierając umowę z kontrahentem, szuka różnego rodzaju zabezpieczeń wykonania kontraktu. Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczenia własnych interesów może być gwarancja wykonania umowy. W obrocie najczęściej spotyka się gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe.
Umowa gwarancyjna zwana też umową o świadczenie przez osobę trzecią została uregulowana w kodeksie cywilnym w art. 391.
Jednocześnie tą samą nazwą określa się umowę dotyczącą gwarancji jakości rzeczy sprzedanej – art. 577–581, a regulacja ta jest powszechnie znana, zwłaszcza ze względu na okoliczność, iż niemal codziennie dokonujemy nabycia towarów objętych gwarancją. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w zakresie pierwszej z wymienionych umów, stąd istnieje konieczność przybliżenia tej instytucji.
Czyje ryzyko
Na podstawie art. 391 kc, gdy w umowie zastrzeżono, że osoba trzecia zaciągnie określone zobowiązanie albo spełni określone świadczenie, ten, kto takie przyrzeczenie uczynił, odpowiedzialny jest za szkodę, którą druga strona ponosi przez to, że osoba trzecia odmawia zaciągnięcia zobowiązania albo nie spełnia świadczenia.
Może jednak zwolnić się od
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta