Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posada nie taka pewna, gdy aktywiści zapomną o formalnościach

02 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Aby działacze związkowi korzystali ze szczególnej ochrony zatrudnienia, trzeba ich właściwie wskazać pracodawcy. Niezbędna jest też uchwała organizacji

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o z.z.) pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może:

∑ wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zoz, upoważnionym do reprezentowania jej wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za  pracodawcę czynności w  sprawach z zakresu prawa pracy,

∑ zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść tego pracownika, z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.

Oznacza to, że wobec pracowników będących działaczami związkowymi szef ma ograniczone możliwości rozwiązywania angaży i kształtowania ich warunków pracy lub płacy. Musi bowiem uzyskać na to zgodę zarządu zoz. Jeżeli zaś organ tego nie zaakceptuje, pracodawca nie może zgodnie z prawem rozwiązać ani wymówić angażu chronionemu.

Jeśli natomiast nie ma jakiegokolwiek stanowiska organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9299

Wydanie: 9299

Spis treści
Zamów abonament