Jakie kursy walut należy stosować przy transakcjach na koncie walutowym
Tylko w przypadku niewystępowania kursu faktycznego, a więc gdy nie następuje sprzedaż otrzymanej przez podatnika waluty bankowi, należy stosować średni kurs NBP z dnia poprzedniego
Wykładnia art. 15a ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o CIT obligującego do stosowania przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, kursów faktycznie zastosowanych w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań, a w pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, powoduje trudności w praktyce podatkowej i orzecznictwie sądów administracyjnych.
Problemy te powstają w szczególności przy określeniu sensu normatywnego pojęcia "faktycznie zastosowanego kursu waluty", rozumianego niejednokrotnie jako kurs nie tyle faktycznie zastosowany, co możliwy do zastosowania.
Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy dokonanie płatności lub uzyskanie zapłaty następuje w walucie z wykorzystaniem prowadzonych dla podatnika bankowych rachunków walutowych, a więc gdy operacje te są przeprowadzane bez zakupu lub sprzedaży waluty.
Faktyczna realizacja niekonieczna
Dla zilustrowania występujących różnic interpretacyjnych można tu wskazać orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych, według których faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta