Dofinansowanie nie tylko do pensji
Zakład aktywności zawodowej przysłuży się pracodawcy i zatrudnionym niepełnosprawnym. Ten pierwszy zaoszczędzi na kosztach działalności, a załoga zyska wsparcie nie tylko w pracy
Szczegóły dotyczące funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej (zaz) określa ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (DzU nr 242, poz. 1776, dalej rozporządzenie). 24 lipca br. ukazało się nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie zaz (DzU z 2012 r., poz. 850), które wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
Jakie warunki
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zakład aktywności zawodowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką, o której utworzenie mogą się ubiegać:
- gmina,
- powiat,
- fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
Aby podany w ustawie podmiot (czyli organizator) mógł uzyskać status zaz, musi spełnić łącznie takie warunki:
- co najmniej 70 proc. ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowić powinny osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta