Własna firma bez wizyty w urzędach
Szybsze rejestry ułatwią rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dalsze funkcjonowanie firm – pisze wiceminister sprawiedliwości
Cywilizacyjna potrzeba budowania nowoczesnej administracji publicznej wymaga poszukiwania takich rozwiązań, które z jednej strony umożliwiają szybkie rozpoczęcie działalności gospodarczej przy ograniczonych do minimum formalnościach obciążających obywateli, a z drugiej – pozwalają organom państwa wypełniać ich ustawowe obowiązki. W realizacji takiego założenia niewątpliwie pomaga rozwój technologii informatycznych.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację szeregu przepisów, która ułatwi podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności podlegającym wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, rozpoczynanie działalności i późniejsze funkcjonowanie. Zakłada się znaczne ograniczenie zakresu dotychczasowych obowiązków zgłoszeniowych ciążących na tych podmiotach. Czas między rejestracją nowych podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym a rozpoczęciem działalności gospodarczej będzie znacznie krótszy, ponieważ numery NIP i Regon będą nadawane niemal jednocześnie z rejestracją w KRS. Zakres obowiązków ewidencyjnych i rejestrowych, jak też sposób współdziałania sądu rejestrowego, innych organów państwa i podmiotu uczestniczącego w obrocie gospodarczym wymagają kompleksowej zmiany przepisów.
Z dala od inspekcji
Pierwszym etapem prowadzonych prac było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta