Jak legalnie wytwarzać biokomponenty
Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność gospodarczą z biomasą, musi mieć tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których będzie realizował produkcję. Powinien też posiadać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego
Dla udanego biznesu najważniejszy jest pomysł. Jednak trzeba pamiętać, że realizacja niektórych z nich odbywa się w specjalnym reżimie prawnym. Mamy wtedy do czynienia z regulowaną działalnością gospodarczą.
Tak jest też wtedy, gdy zamiarem przedsiębiorcy jest wytwarzanie biokomponentów. W takiej sytuacji warto oczywiście poznać przepisy ustawy z 25 sierpnia 2006 roku o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (dalej: ustawa).
Najpierw wpis
Zgodnie z ustawą działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania, magazynowania lub wprowadzania do obrotu biokomponentów, czyli bioetanolu, biometanolu, estrów, dimetyloeteru, czystego oleju roślinnego oraz węglowodorów syntetycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru wytwórców.
Jest on prowadzony przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Przypomnijmy, że działalność regulowana to taka, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków określonych przepisami prawa. Ustawodawca doszedł więc do wniosku, że działalność gospodarcza w obszarze biokomponentów wymaga szczególnego nadzoru.
Aby uzyskać wpis, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do obiektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta