Oświadczenia i zapewnienia potrzebne przy umowach sprzedaży nieruchomości
Jeżeli sprzedającym budynek jest spółka celowa, która nie ma innych aktywów poza zbywanym obiektem, wówczas po stronie kupującego rodzi się poważne ryzyko
Jednym z celów, do którego dążą w trakcie negocjacji umowy sprzedaży nieruchomości zarówno sprzedający, jak i kupujący, jest minimalizacja potencjalnych czynników ryzyka, które mogą się wiązać z przyszłym kontraktem.
Wymienić można chociażby kwestię tytułu prawnego, ochronę przed potencjalnymi roszczeniami osób trzecich czy też kwestie związane z ochroną środowiska. Wśród instrumentów, które mają należycie zabezpieczyć interesy każdej ze stron umowy, istotną rolę odgrywają oświadczenia i zapewnienia. Stanowią one ważny element każdego kontraktu sprzedaży nieruchomości w obrocie profesjonalnym.
Przy transakcjach sprzedaży nieruchomości doniosłe znaczenie dla obu stron umowy mają oświadczenia składane przez sprzedającego.
Anglosaskie z pochodzenia
„Oświadczenia i zapewnienia” wywodzące się z anglosaskich „representations and warranties” znalazły, mimo różnic pomiędzy systemami prawa anglosaskiego oraz prawa kontynentalnego, szerokie zastosowanie w polskim obrocie prawnym. Wątpliwości budzi niekiedy charakter prawny oświadczeń i zapewnień oraz sankcje, które aktualizują się w przypadku, gdy oświadczenia i zapewnienia okażą się niezgodne z prawdą.
Wśród prezentowanych stanowisk przedstawicieli nauki oraz praktyki dominujący wydaje się pogląd, zgodnie z którym oświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta