Jakie zarzuty służą wspólnikowi
Uczestnik ponosi posiłkową odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej
Anna Borysewicz
Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję przeciwko jej uczestnikowi dopiero wówczas, gdy okaże się, że komornik nic nie zdoła uzyskać z jej mienia. Reguła ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, czyli umowa spółki nie może zawierać odmiennych zapisów. Kontrahent może jednak dochodzić roszczeń od wspólnika zanim komornik stwierdzi bezskuteczność egzekucji z majątku spółki. Wierzyciel uprawniony jest zatem do równoczesnego wytoczenia powództwa przeciwko podmiotowi i jego uczestnikom.
Przykład 1
X sp.j. zawarła z ABC sp. z o.o. umowę sprzedaży betonu B25. Z uwagi na to, że termin zapłaty upłynął bezskutecznie, ABC wystąpiła z powództwem o zapłatę przeciwko X i jej dwóm wspólniczkom, paniom: Marcie i Oktawii, a więc przeciwko trzem pozwanym. ABC mogła w taki sposób wytoczyć powództwo.
Wspólnik spółki jawnej pozwany z tytułu odpowiedzialności za jej zobowiązania może podnieść nie tylko te zarzuty, które mu przysługują osobiście przeciwko wierzycielowi (np. że nie był już wspólnikiem po powstaniu zadłużenia), ale przede wszystkim służące tylko spółce.
Uczestnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta