Kiedy nieodpłatne udostępnianie jest obciążone podatkiem
Jeżeli podatnik bezpłatnie użycza punktom sprzedaży produkty, którymi handluje i robi to w celu zwiększenia swoich obrotów i zysków, to czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług
- Spółka jest dystrybutorem okien i akcesoriów do okien niemieckiej firmy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje towary do celów reprezentacyjnych. Są one instalowane w punktach sprzedaży (w związku z demonstracją dla klientów) oraz podczas targów budowlanych. Punkty sprzedaży są prowadzone przez niezależnych kontrahentów, którym spółka udostępnia towary nieodpłatnie.
Kontrahenci nie mają prawa do przerabiania towarów ani do wykorzystywania towarów do innych celów niż wsparcie sprzedaży. Po zakończeniu obowiązywania umowy kontrahenci muszą zwrócić towary spółce. Podczas zakupu towarów spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Czy spółka musi odprowadzić VAT należny oraz wystawić fakturę wewnętrzną? – pyta czytelnik.
Czynności wykonywane przez spółkę pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o VAT. Tym samym podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej oraz odprowadzenia należnego podatku od towarów i usług.
Zasady ogólne
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie Polski. Zgodnie z definicją z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatną dostawę towarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta