Europa zasługuje na więcej
Europa może stworzyć wysoce innowacyjną i wydajną gospodarkę z doskonałą infrastrukturą, nawet w środku obecnego kryzysu – pisze założyciel i honorowy przewodniczący Roland Berger Strategy Consultants
Europejski kryzys trwa już trzeci rok, a politycy konsekwentnie ograniczają działania mające ratować strefę euro do dwóch pakietów: oszczędności wdrażanych przez kraje głęboko pogrążone w kryzysie oraz zapewnienia finansowania pomostowego przez wciąż zdrowe kraje, zwłaszcza Niemcy. Obydwa są właściwe i niezbędne, ale nie wystarczą do powstrzymania upadku wspólnej strefy walutowej – a być może nawet Unii Europejskiej.
Potrzebny wzrost gospodarczy
Dotychczasowe ograniczanie pomocy do oszczędności i finansowania pomostowego doprowadziło do trojakiego kryzysu w Europie. Po pierwsze, kryzys długu publicznego i euro pogłębił się. Po drugie, gospodarki strefy euro i Unii Europejskiej zostały wciągnięte w recesję przez kraje najmocniej zadłużone. Program oszczędności przywołuje obrazy Niemiec z lat 20. Po trzecie, integracja europejska przeżywa poważny kryzys polityczny. Kurczące się gospodarki większości krajów europejskich pogarszają sytuację krajów mocno dotkniętych kryzysem: bezrobocie wzrasta, znikają oszczędności, a napięcia społeczne stają się coraz bardziej intensywne.
Niektóre media w tych krajach twierdzą, że pakt brukselski doprowadził do panującej biedy. Kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta