Uczniowska pensja nie zaniży świadczenia
Jeśli koniec nauki nie zbiega się z zakończeniem współpracy między pracodawcą a pracownikiem, zatrudniony zyskuje gwarancję, że otrzyma świadczenia chorobowe liczone od minimalnej płacy
- We wrześniu zachorował pracownik (cztery dni zwolnienia), którego do 31 sierpnia zatrudnialiśmy w celu nauki. Od 1 września pracuje na pełny etat na podstawie umowy na czas określony z wynagrodzeniem 1300 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru należnego mu wynagrodzenia chorobowego? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie uczniowskie, czy tylko brać to ze zwykłej umowy o pracę? – pyta czytelnik.
Podstawą wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi jest zwykle średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Chodzi o pensję z tytułu kolejnych umów, jeśli nie było między nimi przerwy. Dotyczy to również sytuacji, gdy firma zawiera z tą samą osobą umowę o pracę bezpośrednio po zakończeniu trwania umowy uczniowskiej.
Z pracownikiem młodocianym zawierana jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Mają do niej zastosowanie przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony, ale z pewnymi odrębnościami (art. 194 k.p.). Dotyczy to m.in. możliwości rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta