Zasiłek ze zlecenia bez podatku
Gdy pieniądze za czas choroby lub macierzyństwa wypłaca wykonawcy zleceniodawca, to z fiskusem musi się rozliczyć ten pierwszy. Świadczenie otrzymuje w wysokości brutto
W naszej kadrze przybywa zleceniobiorców. Jednemu z nich, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, musimy naliczyć i wypłacić zasiłek za 10-dniowe zwolnienie lekarskie we wrześniu. Zawarta z nim umowa-zlecenie przewiduje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Mimo nieprzepracowania części września, pensja prawdopodobnie się nie zmniejszy, bo zleceniobiorca wywiązał się z zadań. Czy w tej sytuacji część wynagrodzenia – odpowiednio za dziesięć dni zwolnienia lekarskiego – jest zwolniona ze składek? Czy od zasiłku mamy potrącić zaliczkę na podatek? –pyta czytelniczka.
Zleceniodawca pełni wobec przyjmującego zlecenie rolę płatnika podatku, ale tylko tego należnego z racji wynagrodzenia za wykonaną pracę. Od zasiłku nie pobiera zaliczki na podatek.
Z urzędem skarbowym musi się rozliczyć przyjmujący zlecenie. Zleceniodawcy pozostaje natomiast przygotowanie i przekazanie podatnikowi i urzędowi skarbowemu informacji o kwocie wypłaconego świadczenia na druku PIT-8C. Ale to dopiero na początku 2013 r. (do końca lutego)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta