Ewidencja Stawka ryczałtu jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Nie odliczymy przy nim kosztów.
Jakie zalety ma ryczałt? Przede wszystkim mamy szansę na niższy podatek. Jego stawka zależy od rodzaju wykonywanej działalności (wynosi 3, 5,5, 8,5, 17 i 20 proc.).
Mniej formalności
Ryczałt to mniejsza biurokracja. Przedsiębiorca prowadzi tylko ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz karty wynagrodzeń pracowników. Nie musi zakładać podatkowej księgi przychodów i rozchodów ani tym bardziej ksiąg rachunkowych.
Poza tym przychodów z działalności nie musimy łączyć z innymi źródłami, np. z wynagrodzeniem z umowy o dzieło (co przy ogólnych zasadach rozliczenia może spowodować, że wpadniemy w wyższy próg podatkowy).
Tracimy na kosztach
Przedsiębiorcy na ryczałcie nie odliczą jednak firmowych wydatków. A przecież w biznes trzeba inwestować. Przy tej formie rozliczania koszty jednak przepadną. Co więcej, może okazać się, że zapłacimy podatek mimo poniesienia straty.
Ryczałt więc opłaca się przedsiębiorcom, którzy mają duże przychody i małe koszty. Tak może być w branży budowlanej, gdzie wykonawcy sprzedają głównie robociznę, a także w innych branżach, gdzie są wysokie marże.
Jak często płacimy
Ryczałt co do zasady odprowadzamy co miesiąc. Można to jednak robić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta