Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskalny formalizm do lamusa

27 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Aleksandra Plichta Magdalena Jaworska

Handel z krajami unijnymi odbywa się dziś bez ceł i bez granic, ale nie bez biurokracji. Jak twierdzi luksemburski Trybunał – nie zawsze potrzebnej.

Nie da się ukryć – VAT to podatek bardzo sformalizowany. Cecha ta uwidacznia się w Polsce często we wręcz groteskowy sposób – głównie z powodu restrykcyjnego podejścia organów podatkowych.

Daje się to zauważyć przy transakcjach, które związane są z korzyściami podatkowymi dla przedsiębiorców. Jaskrawe przykłady dotyczą obrotu z innymi krajami UE.

Chodzi o zastosowanie zerowej stawki do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), a także o uproszczony sposób rozliczenia podatku w transakcjach trójstronnych (WTT). W kraju restrykcyjne podejście fiskusa da się zauważyć przy korektach faktury sprzedażowej, przy korzystaniu z prawa do odliczenia podatku naliczonego, czy chociażby przy kwestii posługiwania się fakturami elektronicznymi.

Po co te formalności

Przepisy unijne dotyczące VAT najczęściej jednak nie wskazują konkretnych wymogów formalnych umożliwiających zastosowanie praw lub preferencji podatkowych. Prawodawca unijny już od początku kształtowania się systemu VAT koncentrował się przede wszystkim na rzeczywistych przesłankach, jakie muszą zostać spełnione w danej sytuacji. Przyświecała mu zasada, że czynności powinny być opodatkowane z uwzględnieniem ich obiektywnych cech.

Zgodnie z przepisami Dyrektywy VAT, państwa członkowskie otrzymały możliwość swobodnego ustanawiania dodatkowych wymogów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9397

Wydanie: 9397

Spis treści

Środki unijne

Zamów abonament