Jak sobie radzić z symulantami
Pracodawca może na trzy sposoby sprawdzić, czy podwładny nie nadużywa zwolnień lekarskich. Ustala, czy L4 zostało poprawnie wystawione, może odwiedzić chorego w domu lub prosić ZUS o zbadanie jego stanu zdrowia.
Choć dla niektórych pracowników może nie być to oczywiste, do ich obowiązków w stosunku do pracodawcy należy nie tylko jak najlepsze wykonywanie przypisanych im zadań, ale także dbanie o dobro zakładu pracy i przestrzeganie zasad współżycia społecznego ujęte w art. 100 kodeksu pracy.
Gdy zatrudniony wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób, który nie sprzyja poprawie jego stanu zdrowia i powrotowi w jak najszybszym terminie do wykonywanych obowiązków, jego zachowanie bez wątpienia godzi w dobro firmy i bezpośrednio lub pośrednio naraża pracodawcę na straty.
Bezkarny początek
Na podstawie art. 92 § 1 ust. 1 k.p. to na pracodawcy ciąży obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pierwszą w roku absencję zdrowotną pracownika. Zatrudniony ma prawo do tego świadczenia za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, chyba że ukończył już 50 lat (przynajmniej w ubiegłym roku) – wtedy pieniądze od pracodawcy dostaje za 14 dni zwolnienia lekarskiego.
Podczas pierwszego miesiąca przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim, gdy to zakład pracy finansuje świadczenie chorobowe, ZUS z zasady nie interweniuje i nie weryfikuje zasadności zwolnienia lekarskiego. Nie leży to bowiem w jego interesie. Jednak pracodawca, który ma podstawy sądzić, że podwładny nadużywa lub niewłaściwie wykorzystuje L4, nie pozostaje bezradny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta