Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powodem wypowiedzenia może być utrata zaufania

27 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer

Intuicja podpowiadająca, że pracownik jest nielojalny wobec firmy, nie wystarczy, aby rozwiązać z nim umowę. Potrzebne są do tego niezbite argumenty, ale niekoniecznie wina podwładnego. Co więcej, może on przekreślić szansę na dalsze zatrudnienie przez nadgorliwe podejmowanie działań, które w jego przekonaniu są korzystne dla pracodawcy.

Zaufanie polega na przekonaniu, że można liczyć na kogoś, polegać na danej osobie oraz na pozostawaniu w poczuciu pewności co do niej. Stan ten może mieć różne nasilenie, od zaufania bezgranicznego do ograniczonego.

Zachowanie czy działanie powodujące utratę zaufania do pracownika ściśle wiąże się z wiarą w jego lojalność. Żaden pracodawca nie chce mieć nielojalnego pracownika. Jednak powołanie się na utratę zaufania w wypowiedzeniu umowy o pracę musi być poparte argumentami, a nie tylko przeczuciem.

Natychmiastowe rozstanie

Utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie mu umowy o pracę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 1997 r. (I PKN 385/97). W orzeczeniu tym podkreślił, że warunkiem uznania utraty zaufania za uzasadnioną przyczynę wymówienia jest jedynie wymóg, by opierała się ona na przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej. Zatem podstawą wypowiedzenia angażu nie może być utrata zaufania wynikająca z arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń pracodawcy.

Jakie okoliczności uzasadniają utratę zaufania do pracownika? Kiedy stanowi ona samoistną podstawę wypowiedzenia? Jak sformułować taką przyczynę w treści oświadczenia woli pracodawcy?

Wina (nie)konieczna?

Aby utrata zaufania uzasadniała wypowiedzenie umowy, wymaga się, by były podstawy do usprawiedliwienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9397

Wydanie: 9397

Spis treści

Środki unijne

Zamów abonament