Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powinieneś wiedzieć, na co się decydujesz

16 maja 2013 | Moje pieniądze | Zuzanna Reda-Jakima
Sprawdź, ile wpłacisz i ile dostaniesz po kilku latach
źródło: Rzeczpospolita
Sprawdź, ile wpłacisz i ile dostaniesz po kilku latach
Symulacja mniej optymistyczna
źródło: Rzeczpospolita
Symulacja mniej optymistyczna
Jeśli sytuacja na rynkach będzie bardzo dobra
źródło: Rzeczpospolita
Jeśli sytuacja na rynkach będzie bardzo dobra

Towarzystwa będą musiały przedstawić klientowi symulację kosztów i zysków.

Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi ubezpieczeń na życie z funduszami kapitałowymi. Przygotowuje je Polska Izba Ubezpieczeń (PIU); chodzi zatem o zasady samoregulujące branżę.

W ubiegłym miesiącu PIU zaprezentowała Kartę Produktu. Najważniejszą jej częścią jest zapis o konieczności przedstawiania klientom symulacji przebiegu ubezpieczenia w trzech wariantach (przykładowe wyliczenia przedstawiamy w tabelach). Każda symulacja będzie przygotowana na podstawie faktycznie płaconej przez klienta składki.

Wprowadzanie takich zasad to efekt fali skarg na ubezpieczycieli. Klienci często mieli pretensje, że gdy kupowali polisę z funduszem, nikt im nie powiedział, że zobowiązują się do wpłacania składek przez wiele lat. Nie zdawali sobie  też sprawy, że gdy zrezygnują po kilku czy kilkunastu miesiącach, stracą pieniądze, bo towarzystwo zwróci im tylko niewielką część wpłaconych składek (w skrajnym przypadku nie zwróci nic).

Właśnie z tego powodu część klientów zdecydowała się nawet na drogę sądową. Pierwsze pozwy grupowe przeciwko firmom Aegon, Axa i Skandia mają się rozpocząć jeszcze przed wakacjami.

Jak przyznają przedstawiciele PIU, najtrudniej było przełamać opór towarzystw przed  ujawnianiem w symulacji  kosztów, jakie ponosi klient posiadający polisę inwestycyjną, a także kwot, jakie faktycznie dostanie w razie wcześniejszej rezygnacji. Jak przyznają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9537

Spis treści
Zamów abonament