Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólny głos urzędów w kwestii potrąceń z dwóch świadczeń

16 maja 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Agata  Lankamer-Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol  Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

Przy wypłacie w jednym miesiącu pensji i dodatkowego wynagrodzenia rocznego ujęć należy dokonywać od sumy tych należności. Tak zgodnie uważają resort pracy i inspekcja pracy. Ale na jednomyślność trzeba było długo czekać

Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika w razie wypłaty kilku świadczeń w jednym miesiącu od dawna budziło wiele kontrowersji. Wynikały one stąd, że przepis nie rozstrzyga, czy w takich sytuacjach należy stosować jedną czy większą liczbę kwot wolnych od ujęć.

praktyce wątpliwości dotyczyły więc tego, czy świadczenia należy sumować, dokonując potrąceń łącznie, czy też każde z nich należy traktować odrębnie. Sprawę dodatkowo komplikowało to, że jeszcze niedawno Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miały w tej sprawie odmienne poglądy, które prowadziły do całkowicie różnych wyników.

Resort liczył osobno

Do niedawna MPiPS uważało, że przy wypłacie w jednym miesiącu dwóch składników pensji, np. wynagrodzenia i odprawy emerytalnej, należy traktować je odrębnie, dokonując potrąceń z każdego z nich z osobna (stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 14 grudnia 2007 r., „Rzeczpospolita", DF 2007/296/2). Resort podniósł w nim, że wynagrodzenie i np. odprawa emerytalna lub trzynasta pensja stanowią różne świadczenia ze stosunku pracy, przysługujące na podstawie innych tytułów prawnych. To zaś przesądza o konieczności odrębnego dokonywania ujęć z każdego z nich.

Przykład

Pracownikowi wynagradzanemu stałą pensją zasadniczą w wysokości 1600 zł netto

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9537

Spis treści
Zamów abonament