Jak nie tracić na walutach
Różnice kursowe | Prostym sposobem na ograniczenie ryzyka jest zrównoważenie przychodów i kosztów w danej walucie.
Każda firma, która rozlicza się z kontrahentami w walutach obcych, powinna zwracać uwagę na ryzyko kursowe.
– Zmiany kursów walutowych odbijają się na poziomie przychodów lub ponoszonych przez przedsiębiorstwo kosztów – mówi Paweł Szczęśniak, dyrektor sprzedaży produktów FX w Departamencie Usług Skarbu BZ WBK.
Ekspert podkreśla, że brak świadomego zarządzania ryzykiem walutowym może skutkować powstaniem negatywnych różnic kursowych, a co za tym idzie – obniżyć rentowność przedsięwzięcia. W ekstremalnym przypadku może nawet zagrozić funkcjonowaniu firmy, jeśli uzależnienie od obrotu zagranicznego jest znaczące, a wahania kursów walutowych bardzo wysokie. Dlatego specjaliści uważają, że brak jakiejkolwiek strategii zabezpieczeń jest spekulacją.
Firmy mogą stworzyć politykę ochrony przed ryzykiem kursowym nawet w oparciu o bardzo proste metody, tzw. naturalne. Polegają one na równoważeniu wpływów gotówkowych w walucie obcej z wydatkami.
Typowy polski eksporter ponosi koszty w złotych, a osiąga przychody w walucie obcej (najczęściej w euro). Tak więc w jego przypadku niekorzystne będzie umocnienie się złotego, które sprawi, że obniży się rentowność biznesu.
Marża osiągana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta