Nałóg tytoniowy groźniejszy przy pracy fizycznej
Krótka przerwa co godzinę na papierosa uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę. Wyjątkiem są osoby, które pracują przy komputerze i w ten sposób wykorzystują przysługujące im pięć minut odpoczynku
- Chcę zwolnić pracownika, który w każdej godzinie pracy robi sobie przerwę na papierosa. Przed wejściem do firmy jest monitoring, więc mam dokładnie udokumentowane jego zachowanie. Czy rozwiązanie angażu w takim wypadku będzie zasadne? Czy takiego pracownika można zwolnić w trybie dyscyplinarnym? – pyta czytelnik.
Rozwiązanie umowy o pracę z tym, kto samodzielnie organizuje sobie przerwy od pracy, może być uzasadnione. Nie ma jednak podstaw, aby uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Stąd dopuszczalne będzie rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Wobec niektórych pracowników takie postępowanie będzie jednak pozbawione podstaw.
Robota nie ciurkiem
Na podstawie art. 134 k.p. jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. To podstawowa pauza przysługująca każdemu pracownikowi. Nie wolno jej dzielić na mniejsze jednostki czasu, np. po 3 minuty.
Nawet kiedy w zakładzie jest regulamin pracy czy układ zbiorowy, zazwyczaj nie wskazują one, kiedy ma przypadać przerwa. Może to powodować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta