Praca w sobotę to nadgodziny także dla menedżera
Wadliwa organizacja pracy oraz systematyczne powierzanie wykonywania obowiązków służbowych poza normalnymi godzinami pracy może uzasadniać roszczenie menedżera o dodatek za nadgodziny.
Takie konkluzje zawiera wyrok Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2013 r. (II PK 350/12).
Orzeczenie Sądu Najwyższego zapadło w sprawie, w której pracownik pozwał swojego byłego pracodawcę, domagając się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z dodatkiem za nadgodziny za pracę świadczoną poza normalnymi godzinami pracy oraz w soboty. Pracownik był zatrudniony na stanowisku kierownika zakładu i podlegał faktycznie prezesowi spółki. Z uwagi na stanowisko dysponował jednak znaczną swobodą w organizowaniu swojej pracy. Pracodawca nie rozliczał go z czasu pracy, osoba ta nie miała też obowiązku informowania przełożonych o każdorazowym opuszczeniu miejsca pracy. Do obowiązków zatrudnionego należało m.in. kontrolowanie czasu pracy podległych mu osób, w tym organizowanie dyżurów pracowniczych w soboty. Pracownik systematycznie świadczył pracę w soboty, wykonując w tym czasie również obowiązki przypisane podległym mu pracownikom.
W wyroku sąd rejonowy uznał częściowo zasadność roszczenia pracownika o opłacenie pracy nadliczbowej. Uzasadniając wyrok,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta