Ważne reformy, specjalne podejście
Zmiany ustroju samorządu terytorialnego powinny być poprzedzone powołaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego – piszą prawnicy.
Pod koniec sierpnia do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy nr 1699). Projekt ten zakłada wprowadzenie szeregu zmian w obecnie obowiązujących przepisach ustrojowego prawa samorządowego, dokonując modyfikacji istniejących już mechanizmów, jak i wprowadzając nowe.
Wielość reformatorów
Jednocześnie prezydencki projekt ustawy nie wyczerpuje w pełni materii spraw wymagających ingerencji ustawodawcy. Świadczy o tym najlepiej równolegle przygotowywany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji projekt ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego (w czerwcu Rada Ministrów przyjęła projekt założeń do projektu ustawy, który nadal opracowywany jest w ministerstwie). Zakresy obu tych projektów zdają się ze sobą krzyżować, w wielu miejscach odnosząc się do różnych fragmentów tych samych instytucji prawnych. Przykładem w tym zakresie mogą być chociażby propozycje nowelizacji przepisów dotyczących związków międzygminnych.
Jednocześnie w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o powiecie metropolitalnym, który stanowić na panaceum na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta