Pieniądze lubimy mieć w domu
finanse | Zaledwie 6 proc. Polaków inwestuje swoje nadwyżki finansowe, a aż 58 proc. nie korzysta z żadnych form lokowania oszczędności – wynika z badania Fundacji Kronenberga i Citi Handlowego.
Najlepsza inwestycja? Trzymanie pieniędzy „w skarpecie". Tak w telegraficznym skrócie można streścić nastawienie Polaków do oszczędzania, pokazane w raporcie „Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga i Citi Handlowego.
Okazuje się bowiem, że aż 11 proc. Polaków lokuje swoje nadwyżki finansowe w ten właśnie sposób, czyli trzymając gotówkę w domu. Bardziej popularną formą „inwestycji" jest tylko konto osobiste. Na pytanie: z jakich sposobów lokowania nadwyżek finansowych obecnie korzystasz, aż 17 proc. osób wskazało konto osobiste, a 11 proc. trzymanie gotówki w domu. Na kolejnych miejscach znalazły się również proste formy pomnażania kapitału: lokata terminowa (8 proc. wskazań) oraz konto oszczędnościowe (7 proc.).
Nie ma jak w domu
Prawie jedna piąta Polaków uważa rachunek bieżący za środek służący lokowaniu nadwyżek finansowych. Jeszcze bardziej zaskakujące jest jednak to, że aż 58 proc. Polaków nie korzysta obecnie z żadnej formy inwestowania kapitału.
Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że takimi nadwyżkami po prostu nie dysponujemy. Eksperci przekonują jednak, iż tak nie jest.
– Warto podkreślić, że Polacy swoją nieumiejętność oszczędzania tłumaczą często niskimi zarobkami. Tymczasem, jak pokazują dane GUS, średnie wydatki na osobę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta