Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca ustala wysokość składki wypadkowej

08 listopada 2013 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

Obowiązki | Firma rozpoczynająca działalność z 10 i więcej pracownikami, lub taka, która właśnie zwiększyła zatrudnienie powyżej tego poziomu, musi prawidłowo ustalić wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli zrobi to źle, zapłaci karę.

Mateusz Rzemek

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Zgodnie zaś z art. 22 ust. 1 pkt 4 tej samej ustawy składka na ubezpieczenie wypadkowe może wahać się pomiędzy od 0,40 proc. do 8,12 proc. podstawy wymiaru (z uwzględnieniem zniżek za bezszkodowość i zwyżek za błędy w jej wyliczaniu czy powtarzające się wypadki przy pracy).

Krok 1.

Ustal liczbę pracowników

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe płacone przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą za siebie i zatrudnionych zależy od tego, czy zatrudnia on do 9, czy więcej pracowników. W przypadku małych firm, zatrudniających do 9 pracowników, sprawa wyliczenia stawki składki jest prosta, i wynosi ona obecnie 1,93 proc.

Wyliczenia komplikują się, gdy przedsiębiorca zatrudnia większą liczbę pracowników. Podstawowa zasada jest taka, że ZUS każe oceniać stan zatrudnienia w każdej firmie, do końca marca danego roku. Przedsiębiorca ma więc obowiązek obliczyć przeciętne zatrudnienie w swojej firmie w poprzednim roku lub w miesiącach od rozpoczęcia działalności.

Co ważne, rozpoczynający działalność przez pierwsze miesiące opłacają składkę według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9685

Wydanie: 9685

Spis treści
Zamów abonament