Odpisy nie zawsze są kosztem
CIT | Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji i co do zasady podatnik może w ten sposób ująć ich zakup w swoich rozliczeniach podatkowych. W niektórych przypadkach ustawodawca ograniczył jednak tę możliwość.
Co do zasady, w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, jeżeli są kompletne i zdatne do użytku, stanowią własność lub współwłasność podatnika oraz są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie traktuje się wydatków na ich nabycie jako kosztu podatkowego. Kosztem podatkowym są wtedy odpisy amortyzacyjne dokonywane według zasad określonych w przepisach. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki, które ograniczają możliwość uznawania dokonywanych odpisów amortyzacyjnych w rozliczeniach podatkowych.
Limit dla samochodu osobowego
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. W przypadku zakupu samochodu osobowego o wartości netto przykładowo 120 000 zł, przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w koszty podatkowe (poprzez odpisy amortyzacyjne) jedynie tę część wydatku poniesionego na nabycie, która nie przekracza kwoty 20 000 euro.
Przykład
TYLKO DO 20 TYS.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta